Enerji Kimlik Belgesi

5267 sayılı Enerji Verimliliği kanunu ve Binalarda Enerji Performansı yönetmeliği kapsamından hazırlanan enerji kimlik belgesi ( EKB ) enerji kaynaklarının tasarruflu kullanılması ve israfın önlenmesi amacıyla hazırlanan ve binaların enerji tüketim değerlerini gösterir bir belgedir. Yapılan çalışma ile binanın özelliklerine göre binanın enerji performansı ve CO2 salınım miktarı belirlenmekte ve bu değerler A’ dan G’ ye kadar olan bir seviyede sınıflandırılarak bir enerji kimlik belgesi adında rapor oluşturulurları Enerji kimlik belgesinde A değeri verimliliği yüksek kayıpları ve CO2 salınımı az ideal yüklsek performanslı binanın özelliklerini ifade ederken G değeri verimliliği düşük kayıpları ve CO2 salınımı fazla olan istenmeyen düşük performanslı binaları ifade etmektedir. ena binBu belgede binanın enerji performansı ve CO2 salınımı Yeni binaların enerji kimlik belgesinin uygun kabul edilebilmesi için enerji performansının ve karbon emisyon miktarının en az C sınıfını karşılaması gerekir, bundan düşük bir enerji performansı çıkması durumunda oturma raporu alınamamaktadır. Eski binalar için böyle bir sınırlama yoktur, eski binalar için yapılan enerji kimlik belgesi çalışması sadece binanın mevcut durumun tespitini amaçlamaktadır.Kısa EKB olarak da bilinen enerji kimlik belgesi binanın tüm özelliklerini ve bunun sonucunda oluşmuş eneji performansını gösteren belgelerdir.
Mevcut yada yeni binanın enerji performansını etkileyen birçok etken vardır. Enerji kimlik belgesinde de ayrıntılı yer alan bu özellikler binanın yönü, binanın mimarisi, duvarların malzemeleri, pencerelerin özellikleri ısı yalıtımının olup olmadığı, lambaların verimliliği ısıtma ve soğutma sistemlerinin özellikleri gibi.
01.01.2011 tarihinden sonra oturma raporu alacak tüm binalarda enerji kimlik belgesi ( EKB ) alınması zorunlu tutulmuştur. Bu tarihten önce oturma ruhsatı almış binalar için ise enerji kimlik belgesi ( EKB ) alınma zorunluluğu 01.01.2020 tarihine ertelenmiştir. Bu tarihten sonra satış ve kiralama işlemleri için bu tarihe kadar tüm binaların enerji kimlik belgesini alması zorunludur.

Meslek Odaları tarafından düzenlenmiş eğitimleri tamamlayıp, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tüm mühendisler enerji kimlik belgesi ( EKB ) hazırlamaya yetkilidir.
Binaların enerji performansı yönünden düşük olması ülke açısından bir maliyet olduğu gibi içerisinde oturanlar içinde ilave maliyetler oluşturacaktır. Her şeyden önce aynı konforu sağlamak için harcayacağımız miktarlar artacaktır. ısınma ve soğutma maliyetleri için ödenen miktarlar artacaktır. Bu nedenle enerji kimlik belgelerini sadece kurumlara ibraz edilecek bir evrak olarak düşünmemek içeriğinde belirtilmiş eksiklik ve noksanlıkları giderme yoluna gitmek gerekir.


Septa Elektrik İnşaat San.ve Tic.Ltd.Şti. bilgi birikimi ve tecrübesi ile İzmir ve çevre illerde tüm yeni ve eski binalar için enerji kimlik belgesi hazırlamaya yetkili bir elektrik mühendislik firmasıdır. Enerji kimlik belgesi ( EKB ) ihtiyacı için bizimle iletişime geçin; Tel: 0232 4350902 info@septa.com.tr

Septa Mühendislik

2018 Promegaweb. Tüm hakları saklıdır.